Autor W╣tek: D-Fend Reloaded a gry nie na PC?  (Przeczytany 3433 razy)

0 u┐ytkownikˇw i 1 GoťŠ przegl╣da ten w╣tek.

Emu

• jajo kurze
  • Wiadomoťci: 391
  • P│eŠ: Kobieta
  • niech Daisy cz├¬┼ôciej ratuje Dizzy'ego! :)
D-Fend Reloaded a gry nie na PC?
« dnia: Listopad 17, 2012, 19:43:10 »
Pewnie znacie D-Fend Reloaded, kt├│ry jest mocno ulepszony (cho├Ž mniej "automatyczny" w obs┬│udze) w stosunku do pierwotnego D-Fend. zastanawiam si├¬, czy dawalby on jak┬╣┼ô "okr├¬┬┐n┬╣" mo┬┐liwo┼ô├Ž uruchomienia gier nie na PC, cho├Žby "pod┬│┬╣czenia" do niego emulatora Amigi... Mo┬┐e tak: nie, ja tego nie OCZEKUJ├Ő, ale by┬│oby fajnie, a mo┬┐na powiedzie├Ž tyle, ┬┐e DFR nie ogranicza si├¬ wy┬│┬╣cznie do gier na DOS/Dosbox.
D-Fend Reloaded pozwala tak┬┐e uruchamia├Ž:
1. Gry na Windows - tu nic nie musi robi├Ž, taka opcja jest w┬│a┼ôciwie tylko po to, ┬┐eby mo┬┐na by┬│o umie┼ôci├Ž taki sobie skr├│t do gier windowsowskich w DFR i uruchamia├Ž wszelkie gry, starsze i nowsze, z jednego miejsca.
2. Gry dosowskie emulowane nie przez Dosbox, tylko przez Scumm VM.
Scumm VM by┬│ pierwotnie tylko emulatorem silnika Scumm, u┬┐ywanego przez firmy Lucas Arts i Humongous Entertainment (a sama nazwa silnika zreszt┬╣ te┬┐ jest skr├│towcem i te┬┐ pierwotnie mia┬│a w├¬┬┐sze znaczenie: SCUMM znaczy "SCript Utility for Maniac Mansion", a potem na ten┬┐e silnik napisano sporo nowych gier), ale potem rozbudowano go i obs┬│uguje wiele innych gier, cho├Ž nie dowoln┬╣ gr├¬ na DOS. Podobno dzi├¬ki swojej specjalizacji pozwala grom dzia┬│a├Ž "lepiej ni┬┐ na ich pierwotnych komputerach" (b├¬d├¬ musia┬│a wreszcie zagra├Ž przez Scumm VM w "Gold Rush" Sierry - zrobi┬│am zwyk┬│y profil DFR, daleko dosz┬│am, a pojawia si├¬ b┬│┬╣d i gra si├¬ wy┬│┬╣cza... :( Scumm VM mo┬┐e pozwoli├Ž ten b┬│┬╣d omin┬╣├Ž). Podobno na Scumm VM mo┬┐na wr├¬cz odpala├Ž gry, kt├│re pierwotnie w og├│le nie by┬│y napisane na dany komputer, ale Dizzy-gier nie maj┬╣ przynajmniej p├│ki co w "zasi├¬gu".
Skoro DFR pozwala "pod┬│┬╣czy├Ž" zewn├¬trzny emulator, czyli Scumm VM, nie wydaje mi si├¬ ca┬│kiem niemo┬┐liwe, ┬┐eby pozwala┬│ te┬┐ jako┼ô "pod┬│┬╣czy├Ž" cho├Žby Winfellow... Cho├Ž tylko hipotetyzuj├¬, ja si├¬ na tym nie znam.
A zasadniczy pow├│d jest ┬┐a┬│o┼ônie infantylny: funkcja zrzut├│w ekranu w DFR!! Jakie to ┬│adne!! [czyta├Ž na g┬│os tonem skrajnie dziecinnym i piskliwym] No i nie mog├¬ analogicznie zebra├Ž i przegl┬╣da├Ž w DFR zrzut├│w ekranu z "Crystal Kingdom Dizzy" - a to bardzo ┬│adna gra - bo nie mia┬│a wersji na peceta...
Tak, odpalam z DFR gry windowsowskie g┬│├│wnie dla zrzut├│w ekranu. ;) Tyle ┬┐e dla gier pod DOS to jest ┬│atwe (skr├│ty klawiszowe: Dosbox: Ctrl-F5, Scumm VM: Alt-S), a dla gier pod Windows odpalanych przez DFR nie ma skr├│tu klawiszowego, wi├¬c trzeba zrobi├Ž zrzuty ekranu "na piechot├¬" - Dizzy AGE akurat to u┬│atwia - i potem wrzuci├Ž do profilu gry w DFR... Ale tak, gra┬│am w ten spos├│b w ulubione gry na Dizzy AGE i przechowuj├¬ zrzuty ekranu - narzuci┬│am sobie g├│rn┬╣ granic├¬ 24 zrzut├│w ekranu dla jednej gry i w przypadku "Dizzy and the Other Side", A Pirate's Life Dizzy", "Grogg Island Dizzy", "Illusion Island Dizzy" (tu raczej nadmiarowo, bo to nie jest a┬┐ tak imponuj┬╣ca graficznie gra), "Mystic Forest Dizzy", "Summer Blast Dizzy" i pewnie wkr├│tce (jak przejd├¬) "Dizzy vs. the Snow Queen" nie zdo┬│a┬│am si├¬ ograniczy├Ž do ┬┐adnej ni┬┐szej liczby...
"S┬╣ ludzie, kt├│rzy - gdyby nie by┬│o to zabronione b┬╣d┼Ş niemo┬┐liwe - wjechaliby samochodem na Kasprowy Wierch albo do Katedry Wawelskiej."

dizzy9

• strusie jajo
  • Wiadomoťci: 905
  • P│eŠ: Mŕ┐czyzna
    • Status GG
Odp: D-Fend Reloaded a gry nie na PC?
« Odpowiedč #1 dnia: Listopad 18, 2012, 00:47:07 »
Dla Amigi jest coœ takiego. Chyba by³o ju¿ kiedyœ na forum wspomniane.
http://thecompany.pl/
Strona w dodatku po polsku.
Crystal Kingdom Dizzy

Emu

• jajo kurze
« Odpowiedč #2 dnia: Listopad 18, 2012, 09:57:20 »
Wow, robi wra┬┐enie. I jak si├¬ to obs┬│uguje? ┼ĺci┬╣ga si├¬, a potem robi si├¬ profil jak do gry pod Windows?
"S┬╣ ludzie, kt├│rzy - gdyby nie by┬│o to zabronione b┬╣d┼Ş niemo┬┐liwe - wjechaliby samochodem na Kasprowy Wierch albo do Katedry Wawelskiej."

dizzy9

• strusie jajo
    • Status GG
« Odpowiedč #3 dnia: Listopad 18, 2012, 15:12:03 »
┼ĺci┬╣gasz plik, dostajesz 11 gier z Dizzy (Amiga). Wybierasz gr├¬, ewentualnie opcj├¬ czy chcesz gra├Ž z trainerem czy bez i w┬│┬╣czasz.
W czasie gry u┬┐ywasz guzika F12 by zmieni├Ž konfiguracj├¬. Domy┼ôlna ma nieco skopany d┼Şwi├¬k. Ustaw "Frequency" na najwi├¬ksz┬╣ mo┬┐liw┬╣ i "Channel mode" na "mono".
Poza tym gra siê bajecznie.

Emu

• jajo kurze
« Odpowiedč #4 dnia: Listopad 18, 2012, 20:45:04 »
Czyli, jak rozumiem, to s¹ gry z jakimœ zbudowanym emulatorem? Bo gra³am w CKD na Winfellow, ale nie jest to naj³atwiejszy do obs³ugi program... wydaje mi siê nawet trudniejszy od "go³ego" Dosboxa (bez D-Fend), ale mo¿e to dlatego, ¿e DOS pamiêtam, a z Amig¹ nie mia³am doœwiadczenia (w ogóle w domu zawsze pecety, w szkole pecety... poza nimi gra³am tylko na Atarynce, Commodorze i jakiejœ konsoli).

dizzy9

• strusie jajo
    • Status GG
« Odpowiedč #5 dnia: Listopad 20, 2012, 21:38:42 »
Tak, a dok┬│adniej jest to przerobiony WINUAE.
Hmmm... Winfellow jest bardzo ┬│atwy w obs┬│udze. Przynajmniej dla mnie.
Ka┬┐da gra jest skonfigurowana podstawowo. Czasem trzeba nieco c┼ô zmieni├Ž, ale og├│lnie ┬│atwiej jest ni┬┐ z zwyk┬│ym emulatorem.

Emu

• jajo kurze
« Odpowiedč #6 dnia: Listopad 30, 2012, 12:45:57 »
Ju┬┐ za┬│apa┬│am, jak to dzia┬│a. Tylko niestety mocno si├¬ od tego przegrzewa komp, ale taki ju┬┐ urok laptop├│w... coraz mocniej my┼ôl├¬ o komputerze stacjonarnym, ┬┐eby laptop mie├Ž tylko do prac w bibliotece. Jako t┬│umaczce to mi mocno potrzebne - latem sporo siedzia┬│am w bibliotece i sprawdza┬│am istniej┬╣ce polskie przek┬│ady cytat├│w w ksi┬╣┬┐ce - ale jednak skoro mam te┬┐ wielk┬╣ s┬│abo┼ô├Ž do gier, powinnam mie├Ž mocniejszy sprz├¬t, bo laptop to po prostu nie jest dobry komputer do grania. Na laptopie mo┬┐na gra├Ž w Sapera, prosz├¬ bardzo, ale stare gry z emulatorem, czy nawet ┬│adniejsze graficznie gry online powoduj┬╣ przegrzanie nieraz a┬┐ do samowy┬│┬╣czenia...
Dobrze, ┬┐e mo┬┐na zapisywa├Ž stan gry, bo bez tego bym nie przesz┬│a - po prostu komp by mi si├¬ przegrza┬│ i wy┬│┬╣czy┬│, zanim dosz┬│abym do ko├▒ca gry. A tak przechodz┬╣c te, kt├│re ju┬┐ zd┬╣┬┐y┬│am "obada├Ž", po prostu zapisywa┬│am gr├¬, kiedy komp si├¬ za mocno nagrzewa┬│. Inna sprawa, ┬┐e do mamy zabra┬│am go bez podk┬│adki ch┬│odz┬╣cej, a mo┬┐e i bardziej masywne biurko u mamy dodatkowo sprzyja przegrzewaniu... mama takich problem├│w nie ma, bo grywa tylko w bryd┬┐a komputerowego, ale ja jestem 31-letnim dzieckiem i lubi├¬ stare gry.