Autor Wątek: Grafika w Dizzy AGE  (Przeczytany 5148 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Emu

• jajo kurze
  • niech Daisy częściej ratuje Dizzy'ego! :)
Grafika w Dizzy AGE
« dnia: Sierpień 28, 2011, 21:59:14 »
Nie będę jakoś szeroko uchylać rąbka tajemnicy, bo to na razie bardzo wstępna faza pomysłu, muszę się nauczyć obsługi programu, żeby się za to wziąć, mam i inne zajęcia... W każdym razie tak, mam pomysł na grę i ambicję przejścia od zwykłej dizzyfanki do autorki Dizzy-gier. :) Tytułu póki co niet, jestem raczej na etapie składania pomysłów wątków w plan całej fabuły.
Więc mam i pytanie, które chyba samo świadczy o poziomie technologicznym, na którym znajduję się w tej chwili. Jak to jest z tworzeniem grafiki w Dizzy AGE? czy mogę sobie teraz spokojnie coś rysować w Paincie, potem w razie potrzeby zapisać te bazgrołki jako osobne pliki i wgrać, kiedy (czy raczej "kieżeli"*...) już się nauczę teorii i przejdę do produkcji?

* kieżeli = kiedy + jeżeli. Bardzo potrzebny, "brakujący" wyraz, którego np. w pamiętniku często używam i prawie nie zwracam uwagi, że takiego słowa teoretycznie nie ma. (Zresztą i tak używam różnych dziwnych słów własnego autorstwa: "skoczniołaz/-ica", "skojarzenne", "kieżeli", "myśloczuć"...)
"Są ludzie, którzy - gdyby nie było to zabronione bądź niemożliwe - wjechaliby samochodem na Kasprowy Wierch albo do Katedry Wawelskiej."

Zizzy

• jajo kurze
  • Want some chocolate?
    • Status GG
Odp: Grafika w Dizzy AGE
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 29, 2011, 09:07:47 »
Jeśli chodzi o wstawianie do edytora grafiki zrobionej ot tak w paincie czy gdzie indziej to sprawa jest bardziej skomplikowana.
Ja sam planuję wreszcie coś stworzyć w DizzyAge i zacząłem przeglądać różne artykuły o tym i znalazłem coś takiego:
http://yolkfolk.com/dizzyage/articles/howto_tiles.html#photoshop
(Na dole jest o paincie.

Ładowanie opisu. Proszę czekać.

TheAlkochochlik

• strusie jajo
  • Forumowy upierdliwiec
    • Zjedz mi chomika!
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 29, 2011, 09:27:55 »
Jeżeli chodzi o wgrywanie własnej grafiki do DizzyAGE, to opisałem to w - mam nadzieję - przystępnej formie tutaj:

http://www.forum.dizzy.pl/index.php/topic,288.msg7513.html#msg7513

Polecam oficjalne narzędzie TGAWorks. Osobiście potwierdzam, że działa znakomicie.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 29, 2011, 09:30:21 wysłana przez TheAlkochochlik »

Klops

• jajo przepiórcze
  • **
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 29, 2011, 09:28:38 »
Ja trochę bawię się w DizzyAge,i obecnie używam GIMP'a do robienia graficzek.
Paint nie może dać przezroczysty kolor(via kolor alfa?czy się myle? ;D), oraz nie może zapisać pliku do formatu .TGA, który DizzyAge obsługuje.
Choć naturalnie każdą swoją nowo zrobioną grafikę możesz potem skopiować do GIMP'a,więc możesz teraz swobodnie rysować w Paincie. :)
Przy wgraniu najwyżej pomogę Ci Jak i Co zrobić, by dodało nowe grafiki do edytora.
Miło by było,gdyby Dizzy9 zapodał Polską czcionkę na forum,bo robienie swojej zajmuje troche czasu  :P

Lub spróbuj tak jak Alkochochlik napisał w poradniku ;D
« Ostatnia zmiana: Sierpień 29, 2011, 09:31:49 wysłana przez Klops »

TheAlkochochlik

• strusie jajo
  • Forumowy upierdliwiec
    • Zjedz mi chomika!
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 29, 2011, 10:10:23 »
Musiałem poprawić trochę tekst poradnika, bo po przenosinach forum na nowy silnik kod BB posta się trochę sknocił  ::).

W ramach suplementu do mojego tutoriala - eksperymentując z odcieniami szarości (zamiast białego) można stworzyć półprzezroczystą grafikę - idealnie nadaje się np. na postać jakiegoś ducha czy upiora  8).

A czcionkę widziałem w akcji - jest świetna (tylko przez ogonki zajmuje więcej miejsca niż zwykła - trzeba w menu gry poszerzyć pole na nazwy terenów).
« Ostatnia zmiana: Sierpień 29, 2011, 10:25:12 wysłana przez TheAlkochochlik »

dizzy9

• strusie jajo
    • Status GG
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 29, 2011, 15:22:11 »
Niestety, na ogonki nie ma siły.
Możecie ściągnąć czcionkę z Mojego www lub poprostu stąd.
Należy chyba podmienić tylko pliki...choć pamiętam że trzeba było zrobić coś jeszcze...ale co dokładnie-nie pamiętam.

TheAlkochochlik

• strusie jajo
  • Forumowy upierdliwiec
    • Zjedz mi chomika!
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 29, 2011, 16:45:59 »
Niestety, na ogonki nie ma siły.

Jeszcze jeden z kategorii ''known bugs'':

Nazwy roomów w pliku *.nam należy wpisywać WYŁĄCZNIE wielkimi literami (jeżeli chcemy w nazwach roomów używać polskich znaków), w przeciwnym bowiem razie powstaje PiSmO PoKeMoWaTe i zamiast np. ''Staw żółtych żab''* wychodzi ''STAW żółTYCH żAB''. Ale w sumie w większości gier na DA nazwy roomów są pisane wielkimi literami, więc nawet nie wiem czy opłaca się to poprawiać.

*nazwa z kosmosu na ilustrację przykładu; nie, nie planuję żadnych żółtych żab w mojej grze  :P.

dizzy9

• strusie jajo
    • Status GG
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 29, 2011, 16:54:13 »
Ah, no tak.Dzięki za przypomnienie.
@Emu
Świetnie że chcesz się brać za tworzenie Dizzo-gier.Im nas więcej, tym lepiej:)

TheAlkochochlik

• strusie jajo
  • Forumowy upierdliwiec
    • Zjedz mi chomika!
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 29, 2011, 17:07:43 »
...co mi przypomina, że muszę odgrzebać ze starego dysku i dokończyć tłumaczenie The Other Side, które wzięło w łeb z powodu zdechnięcia mojego starego kompa :-/

Zizzy

• jajo kurze
  • Want some chocolate?
    • Status GG
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 29, 2011, 17:24:05 »
Tak przy okazji to mam pytanie. Otóż robię tak, że grafikę do gry robię w paincie, a potem "przerabiam" to w photoshopie, żeby dało się tego używać w edytorze i jest pewien problem: To co zrobię w ten sposób nie jest przezroczyste i za obiektem/postacią jest (w tym wypadku) czerwone tło. Jak temu zaradzić?

TheAlkochochlik

• strusie jajo
  • Forumowy upierdliwiec
    • Zjedz mi chomika!
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 29, 2011, 17:34:13 »
A próbowałeś TGAWorks, tak jak opisałem to w tutorialu (link w poście gdzieś wyżej)??

Zizzy

• jajo kurze
  • Want some chocolate?
    • Status GG
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 29, 2011, 20:46:16 »
Er... A jak się robi tą drugą grafikę z tutoriala (tą czarną z białymi "sylwetkami" postaci, przedmiotów itd)?

TheAlkochochlik

• strusie jajo
  • Forumowy upierdliwiec
    • Zjedz mi chomika!
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 29, 2011, 23:40:39 »
Nie łapię za bardzo w czym problem - robisz kopię, odpalasz jakieś narzędzie, choćby głupiego painta i wymazujesz - żadna w tym wielka filozofia:

Zizzy

• jajo kurze
  • Want some chocolate?
    • Status GG
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 30, 2011, 16:50:32 »
Robiłem wszystko zgodnie z instrukcją i udało mi się przerobić plik ze wszystkimi postaciami typu Dziadek, Denzil itp. (plik 170 yolkfolk) ale jak już robiłem to z plikiem 171 daisy 2 to w ogóle nie działało. O co chodzi???

TheAlkochochlik

• strusie jajo
  • Forumowy upierdliwiec
    • Zjedz mi chomika!
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 30, 2011, 17:27:33 »
Co znaczy ''nie działało''?

Pojawiał się komunikat błędu od TGAWorks?
Grafika w grze nie wyświetlała się jak należy?
...czy może jeszcze coś innego?

Spróbuj wkleić na forum swoje pliki ''rgb'' i ''a'', to zobaczę co z nimi nie tak, bo tak to sobie mogę zgadywać.