Autor W╣tek: Nowy komputer i "antygrowe uprzedzenia"  (Przeczytany 4841 razy)

0 u┐ytkownikˇw i 1 GoťŠ przegl╣da ten w╣tek.

Emu

• jajo kurze
  • Wiadomoťci: 391
  • P│eŠ: Kobieta
  • niech Daisy cz├¬┼ôciej ratuje Dizzy'ego! :)
Nowy komputer i "antygrowe uprzedzenia"
« dnia: Lipiec 22, 2011, 21:55:49 »
Jak w tytule - Suchotnik to ju┬┐ dla mnie przesz┬│o┼ô├Ž (ale ┬┐yje, Kuba zrobi z niego serwer linuksowy. Ja: "B├¬dziesz na nim prowadzi┬│ eksperymenty medyczne!!!!"), po latach zamieni┬│am go na Haszibuka, stary komputer Kuby. Zreszt┬╣ i tak nabieram wra┬┐enia, ┬┐e ja mam jakie┼ô pole energetyczne, kt├│re psuje komputery... CD-ROM by┬│ zepsuty, ┼ôwie┬┐o wymieniony, a ju┬┐ si├¬ biesi - nic nie wykrywa na pewnej p┬│ycie, kt├│ra bynajmniej nie jest pusta. Poza tym lekki szok growy - pewne gry z sieci na du┬┐o szybszym komputerze s┬╣ po prostu zupe┬│nie innymi grami i niekoniecznie jest to zmiana na lepsze.
Ponadto w grach "dyskowych" i sieciowych obs┬│ugiwanych klawiatur┬╣ lubi si├¬ co┼ô zaci┬╣├Ž i jest to na tyle "regularne" (nie wyst├¬puje w grach ze sterowaniem mysz┬╣), ┬┐e podejrzewam tu tytu┬│owe "antygrowe uprzedzenia". Wiecie, "komputer jest do pracy, do robienia pieni├¬dzy, a jak kto┼ô chce gra├Ž, to sobie mo┬┐e pogra├Ž w Sapera albo zainstalowa├Ž jakiego┼ô Wied┼Şmina" (czyli lekcewa┬┐enie prostych gier sieciowych i zupe┬│na niedostrzegalno┼ô├Ž mi┬│o┼ôniczek i mi┬│o┼ônik├│w starych gier).
Haszibuk ma wygodn┬╣ funkcj├¬ wyszukiwania w Menu Start, znalaz┬│am r├│┬┐ne konfiguracje do klawiatury, tylko niestety ja nie rozumiem tego j├¬zyka i nie wiem, czy dla pozbycia si├¬ tego problemu takie rzeczy jak "klawisze trwa┬│e" i "klawisze filtru" (plus ich ustawienia zaawansowane) maj┬╣ by├Ž W┬ú┬ąCZONE, czy WY┬ú┬ąCZONE. Og├│lnie domy┼ôlam si├¬, ┬┐e chodzi o to, ┬┐eby komputer nie ignorowa┬│ powt├│rzonych naci┼ôni├¬├Ž (ach to "walenie w klawisze", kt├│rym prawie 20 lat temu zar┬┐n├¬┬│am kilka klawiatur... nawiasem m├│wi┬╣c klawisze Haszibuka w por├│wnaniu z Suchotnikiem bardzo t├¬po chodz┬╣ i przy zwyk┬│ym pisaniu wymagaj┬╣ wr├¬cz walenia...). Kuba nie kojarzy, co z tym zrobi├Ž, albo nie ma czasu - mo┬┐e kt├│re┼ô z Was ma komputer podobny do mojego i musia┬│o ju┬┐ prze┬│┬╣cza├Ž te funkcje, wi├¬c wie, jak to zrobi├Ž... Z g├│ry dzi├¬kuj├¬ za pomoc.

A tak a propos uprzedze├▒ antygrowych... w jakim┼ô chyba artykule o bli┼Şniakach Oliver i o tym, jak stworzyli Dizzy'ego, by┬│a taka sobie ciekawostka: kt├│ry┼ô z nich m├│wi┬│, ┬┐e zaj├¬li si├¬ robieniem gier dzi├¬ki temu, ┬┐e chocia┬┐ konsoli rodzice im nie chcieli kupi├Ž - na komputer si├¬ zgodzili, bo uchodzi┬│ za "edukacyjny"...
"S┬╣ ludzie, kt├│rzy - gdyby nie by┬│o to zabronione b┬╣d┼Ş niemo┬┐liwe - wjechaliby samochodem na Kasprowy Wierch albo do Katedry Wawelskiej."

mrdarek

• YaBB Administrator
  • SUPER JAJO!
  • Wiadomoťci: 2467
  • P│eŠ: Mŕ┐czyzna
  • :)
    • ┼ĺwiat Dizzy
Odp: Nowy komputer i "antygrowe uprzedzenia"
« Odpowiedč #1 dnia: Lipiec 23, 2011, 15:01:52 »
Problem z Dizzy polega na tym, ┬┐e jest ma┬│o wymagaj┬╣c┬╣ gr┬╣ bo jest gr┬╣ star┬╣, ale naprawd├¬ jest du┬┐o wymagaj┬╣c┬╣ bo trzeba mocy procesora dla emulatora, a nawet gry pod dizzyage te┬┐ maj┬╣ swoje wymagania. Gratulacje z powodu nowego kompa - b├¬dziesz mia┬│a na czym gra├Ž w dizzy :)
Co do klawiszy trwa┬│ych to nale┬┐y je wy┬│┬╣czy├Ž - przy pierwszym uruchomieniu si├¬ "alarmu" o klawiszach trwa┬│ych nale┬┐y zaklika├Ž opcj├¬, ┬┐eby windows tego nigdy nie w┬│┬╣cza┬│ - inaczej b├¬dzie przeszkadza├Ž to w graniu. Jak kto┼ô przeoczy┬│ pierwszy alarm to musi poszuka├Ž samodzielnie tej opcji w panelu sterowania - opcje u┬│atwie├▒ dost├¬pu (ka┬┐dy windows ma to troch├¬ inaczej pochowane wi├¬c szukamy sami...)
...przeciez sie nie rozdwoje...

Emu

• jajo kurze
« Odpowiedč #2 dnia: Lipiec 25, 2011, 15:36:30 »
Czy to wszystko? Bo opcja jest wy┬│┬╣czona, ale nadal pojawia si├¬ ten b┬│┬╣d - czasami podczas grania (teraz akurat par├¬ razy z rz├¬du; gra: Secret Agent, platform├│wka firmy Apogee) nagle komputer przestaje reagowa├Ž na klawisze, ale gra dalej "idzie". Klikni├¬cie w okno gry powoduje przywr├│cenie dzia┬│ania. Zdarza si├¬ te┬┐, ┬┐e okienko mi "schodzi" poni┬┐ej okno D-Fendu, jakby maszynka rozumia┬│a jakie┼ô po┬│┬╣czenie klawiszy jako polecenie "spu┼ô├Ž okno w d├│┬│" (poniek┬╣d prawie nie u┬┐ywam skr├│t├│w klawiszowych ┼ôwiadomie, znam DWA: s┬│ynny controlaltdel ;) i shift+control+H = historia (ta wersja IE ma strasznie niewygodny dost├¬p do historii, wi├¬c zapamieta┬│am to. Nawet tych s┬│ynnych skr├│t├│w do "wytnij/kopiuj/wklej" nie pami├¬tam, zawsze wykonywalam te funkcje prawym przyciskiem myszy). Mo┬┐e s┬╣ jeszcze jakie┼ô ustawienia, kt├│re powinnam zmieni├Ž? Mo┬┐e nie tylko ustawienia klawiatury dla ca┬│ego komputera, ale te┬┐ da si├¬ co┼ô zmieni├Ž w D-Fendzie - jakie┼ô preferencje dla okna gry? Nie lubi├¬ gra├Ž na pe┬│nym ekranie, tym bardziej, ┬┐e D-Fend wtedy rozci┬╣ga obraz...

PS. Aktualizacja emulator├│w - a czy Wy nie s┬│yszeli o D-Fend Reloaded? Kuba, skoro si├¬ dowiedzia┬│, ┬┐e nadal grywam w stare gry i u┬┐ywam takiego oprogramowania, zainstalowa┬│ mi to. Z tego, co rozumiem, D-Fend Reloaded to D-Fend z wbudowanym Dosboxem i z r├│┬┐nymi innymi bajerami. Troch├¬ bardziej niewygodnie, "nieintuicyjnie" si├¬ robi profile, ale idzie si├¬ przyzwyczai├Ž. (Np. trzeba zgadn┬╣├Ž, czy gra jest "simple DOS game", "normal DOS game" czy mo┬┐e "complex DOS game". Jak ┼Şle skonfigurowa├Ž, zasadniczo si├¬ odpala, ale si├¬ ┬┐├│┬│wi - bardziej "kombinowanych" ustawie├▒ potrzebowa┬│a cho├Žby gra Tetripz, czyli psychodeliczny tetris. W dodatku musia┬│am jej wy┬│┬╣czy├Ž d┼Şwi├¬k, bo ma okropne umfa-umfa w tle... na Suchotniku bez Dosboxa dzia┬│a┬│a bez muzyki i mog┬│am sobie pu┼ôci├Ž w tle co┼ô bardziej odpowiadaj┬╣cego moim upodobaniom i wyobra┬┐eniom o tym, jaka muzyka jest odpowiednio odjechana. ;))
"S┬╣ ludzie, kt├│rzy - gdyby nie by┬│o to zabronione b┬╣d┼Ş niemo┬┐liwe - wjechaliby samochodem na Kasprowy Wierch albo do Katedry Wawelskiej."

TheAlkochochlik

• strusie jajo
  • Wiadomoťci: 967
  • Forumowy upierdliwiec
    • Zjedz mi chomika!
« Odpowiedč #3 dnia: Sierpie˝ 09, 2011, 13:39:35 »
@Emu - nie wiem jakiego systemu operacyjnego u┬┐ywasz, ale w wi├¬kszo┼ôci nowych Windows├│w powinno by├Ž podobnie:

1. Klikamy na Start i na Panel sterowania. Jeœli widoczny jest przycisk Prze³¹cz do widoku klasycznego, klikamy na niego. Na koniec dwukrotnie klikamy na ikonê Opcje u³atwieñ dostêpu.

2. Usuwamy zaznaczenie z opcji U┬┐yj funkcji Klawisze Trwa┬│e. Warto jeszcze przywr├│ci├Ž standardowe ustawienia tej funkcji. Dzi├¬ki temu przy kolejnym przypadkowym jej uruchomieniu r├│wnoczesne naci┼ôni├¬cie klawisza [Shift] i klawisza z dowoln┬╣ liter┬╣ spowoduje jej automatyczne wy┬│┬╣czenie. Aby zmieni├Ž ustawienia, klikamy na Ustawienia i w oknie, kt├│re si├¬ otworzy, zaznaczamy wszystkie opcje. Na koniec w dw├│ch kolejnych oknach klikamy na przycisk OK.

Emu

• jajo kurze
« Odpowiedč #4 dnia: Wrzesie˝ 24, 2011, 20:28:46 »
By┬│am zn├│w u Kuby, ┬┐eby mi pom├│g┬│ z paroma rzeczami i okazuje si├¬, ┬┐e najwyra┼Şniej du┬┐e znaczenie mia┬│ zupe┬│nie nieprzewidziany czynnik: dotykanie niechc┬╣cy elementu, kt├│re osoby ma┬│o dbaj┬╣ce o polszczyzn├¬ nazywaj┬╣ touchpadem ;) (gorzej, ┬┐e polskiego odpowiednika nie znam...). Zreszt┬╣ dopiero po zainstalowaniu jakiego┼ô sterownika uda┬│o si├¬ ustawi├Ž tak, ┬┐eby pod┬│┬╣czenie myszy r├│wna┬│o si├¬ wy┬│┬╣czeniu pada. I zreszt┬╣ ja go i tak nie u┬┐ywam, bo nie umiem, musz├¬ si├¬ nie┼Şle napoci├Ž, by wcelowa├Ž w dan┬╣ ikonk├¬ czy w co tam chc├¬. Zn├│w si├¬ k┬│ania moja nieznajomo┼ô├Ž "u┬│atwie├▒"... dla mnie okno si├¬ spuszcza na pasek tym podkre┼ôlnikiem w prawym g├│rnym rogu... jak si├¬ okazuje, mo┬┐na to te┬┐ robi├Ž padem i oczywi┼ôcie je┬┐eli jednocze┼ônie u┬┐ywa si├¬ klawiatury, jest to straszliwie niewygodne.

mrdarek

• YaBB Administrator
  • SUPER JAJO!
    • ┼ĺwiat Dizzy
« Odpowiedč #5 dnia: Wrzesie˝ 25, 2011, 12:08:03 »
No i s┬│usznie - touchpada u┬┐ywamy gdy nie ma na czym po┬│o┬┐y├Ž myszy, a jak jest miejsce - mysz jest lepsza!

CC

• aspirant
  • *
  • Wiadomoťci: 72
  • CC
« Odpowiedč #6 dnia: Pa╝dziernik 05, 2011, 19:38:19 »
Haszibuk i Suchotnik ? czy to jakieœ czeskie dorzecze ??? * ;
a i okno które spuszcza siê na pasek to bardzo dziwna sprawa o.O
nie wiedzialam ze to mozna robic tez padem =.=

Emu

• jajo kurze
« Odpowiedč #7 dnia: Pa╝dziernik 16, 2011, 00:00:16 »
Nazwa Haszibuk pochodzi od zainteresowania poprzedniego w³aœciciela komputera, czyli mojego kuzyna, histori¹ tajemniczego zakonu haszyszynów.*
A nazwa Suchotnika powsta┬│a w do┼ô├Ž skomplikowanych okoliczno┼ôciach i pierwotnie nie odnosi┬│a si├¬ wcale do komputera, tylko do skoczka na tapecie (postura skoczka sk┬│oni┬│a moj┬╣ babci├¬ do nazwania go suchotnikiem - je┼ôli kto┼ô nie wie: suchotnik to inaczej gru┼Şlik), a potem przenios┬│a si├¬ na sam sprz├¬t i z biegiem lat coraz bardziej do niego pasowa┬│a...

* Haszyszyni byli tajemnicz┬╣ ┼ôredniowieczn┬╣ sekt┬╣ muzu┬│ma├▒sk┬╣. Legenda g┬│osi, ┬┐e ich przyw├│dca, niejaki Hassan zwany Starcem z G├│r, sprowadza┬│ m┬│odych m├¬┬┐czyzn na uczt├¬, usypia┬│ ich i zanosi┬│ do ukrytego miejsca, gdzie po obudzeniu mieli pod dostatkiem wszelkich smako┬│yk├│w, zakazanego wina, hurys... potem usypia┬│ ich ponownie, m┬│odzie├▒cy s┬╣dzili, ┬┐e byli w raju, a Hassan obiecywa┬│ im, ┬┐e przeniesie ich tam na zawsze, je┼ôli b├¬d┬╣ mu s┬│u┬┐y├Ž. To od nazwy sekty pochodzi s┬│owo "assassin". W XIX w., na fali odkrywania przez kultur├¬ Zachodu nowych ┼ôrodk├│w psychoaktywnych, we Francji pojawi┬│a si├¬ teoria, ┬┐e ca┬│y ruch by┬│ "nap├¬dzany" haszyszem - teoria ma┬│o prawdopodobna, bo nazwa te┬┐ zosta┬│a przekr├¬cona, a pierwotna nazwa prawdopodobnie oznacza┬│a "ludzi Hassana". Ale to dobry przyk┬│ad tzw. orientalizmu - "ten dziki, obcy Wsch├│d i jego tajemnicze, obce u┬┐ywki". To z grubsza tyle - mam nadziej├¬, ┬┐e nic nie pokr├¬ci┬│am, bo to zawi┬│a historia, a pisz├¬ z pami├¬ci.

mrdarek

• YaBB Administrator
  • SUPER JAJO!
    • ┼ĺwiat Dizzy
« Odpowiedč #8 dnia: Pa╝dziernik 16, 2011, 09:34:52 »
ja sam kiedy┼ô wymy┼ôla┬│em nazwy. Moje dwie kole┬┐anki nazywa┬│em Fenancj┬╣ i Astozj┬╣. Nie by┬│y to jakie┼ô tam przezwiska - tylko konkretne rzeczy - Fenancje by┬│y prehistorycznymi kwiatami, jednakowo┬┐ do czas├│w dzisiejszych nie zachowaly si├¬ nawet skamieliny wi├¬c tylko ja o nich wiedzia┬│em, a astozje to by┬│y specjalne ksi├¬┬┐ycowe kamienie, ale ┬┐e s┬╣ one na odwrotnej (nieo┼ôwietlonej) stronie naszego ksi├¬┬┐yca - to te┬┐ tylko ja o nich mia┬│em poj├¬cie i mog┬│em tak kogo┼ô nazwa├Ž na ich cze┼ô├Ž :)

TheAlkochochlik

• strusie jajo
  • Wiadomoťci: 967
  • Forumowy upierdliwiec
    • Zjedz mi chomika!
« Odpowiedč #9 dnia: Pa╝dziernik 22, 2011, 16:38:23 »
Z dok┬│adaniem do starych komputer├│w to jest problem, bo przewa┬┐nie trzeba wszystko wymienia├Ž (starsze p┬│yty g┬│├│wne nie obs┬│uguj┬╣ standard├│w kt├│re wprowadzono po ich produkcji). Lepiej kupi├Ž nowy sprz├¬t, mo┬┐na nawet zaoszcz├¬dzi├Ž na tym bardziej ni┬┐ na ''wymianie'' - cz├¬┼ôci do komputer├│w starszych typ├│w s┬╣ cz├¬sto dwukrotnie dro┬┐sze ni┬┐ do nowych. Rozbudow├¬ takiego sprz├¬tu mo┬┐na por├│wna├Ž do tuningowania "malucha" - mo┬┐esz w┬│o┬┐y├Ž mn├│stwo pieni├¬dzy, a i tak ferrari z niego nie zrobisz :D.

Ale stary komputer to fajna sprawa. Sam nie pozbywa³bym siê mojego gruchota gdyby nie pad³a w nim na amen p³yta g³ówna.

Zdarza si├¬, ┬┐e starsza gra lub ulubiony program na nowoczensym komputerze pokroju windows XP/vista/7 nie poci┬╣gnie bez patha wydanego przez dystrybutora kt├│ry jest zamieszczony na oficjalnej stronie gry. Ale co zrobi├Ž je┼ôli np. mamy jaki┼ô leciwy program lub gr├¬, kt├│rej wydawca ju┬┐ nie wspiera, nie wyda┬│ owej poprawki, albo po prostu ju┬┐ dawno nie istnieje? Jeszcze ca┬│a nadzieja w fanach i scenowcach, kt├│rzy czasem pisz┬╣ nieoficjalne uaktualnienia.

Mo┬┐na te┬┐, je┬┐eli w domu mamy komputer, notebooka, telefon kom├│rkowy z Androidem lub iOS-em i z wszystkich tych urz┬╣dze├▒ chcemy mie├Ž dost├¬p do w┬│asnych plik├│w bez konieczno┼ôci kopiowania ich pomi├¬dzy komputerami zrobi├Ž ze starucha serwer domowy. Stary komputer to w┬│a┼ônie takie urz┬╣dzenie, kt├│re jest potrzebne do zrobienia ma┬│ego serwera. Taki serwer nie stawia sprz├¬towi prawie ┬┐adnych wymaga├▒. Wystarczy FileZilla Server.
« Ostatnia zmiana: Pa╝dziernik 22, 2011, 16:51:37 wys│ana przez TheAlkochochlik »