Autor W╣tek: Dosbox - refleksja  (Przeczytany 4677 razy)

0 u┐ytkownikˇw i 1 GoťŠ przegl╣da ten w╣tek.

Emu

• jajo kurze
  • Wiadomoťci: 391
  • P│eŠ: Kobieta
  • niech Daisy cz├¬┼ôciej ratuje Dizzy'ego! :)
Dosbox - refleksja
« dnia: Maj 22, 2009, 23:01:29 »
Przyszlo mi cos do glowy na marginesie tego, co pisalam na watku o pierwszej poznanej grze z Dizzym (pisalam, ze wg mojej obecnej wiedzy prawdopodobnie juz w 1994 r. potrzebowalabym emulatora do uruchamiania FWD - niestety, wtedy nie wiedzialam nawet o istnieniu takich programow...). Taka drobna refleksja na temat emulatorow.
Uwaga techniczna: jako ze mam doswiadczenie prawie wylacznie z pecetami, wiekszosc moich starych gier to gry wlasnie na peceta. Tak wiec piszac "emulator", z reguly mam na mysli Dosbox + D-Fend.

Wszystkie gry, w ktore gram z emulatorem, moglabym podzielic na trzy grupy:
1. Gry, ktore daja sie uruchomic takze bez emulatora, zwyczajnie przez Windows, ale dzialaja wtedy w sposob "niepelny". Np. w Magicland, Yolkfolk i Kwiksnax otwierane przez Windows dzialaja bez muzyki, w platformowce "Secret Agent" firmy Apogee bez emulatora nie widac dolnego paska, na ktorym powinny byc informacje typu jakie sie ma klucze, ile naboi... niewygodnie sie gra bez tego, mozna nawet utknac i musiec zaczynac plansze od nowa. Pozniejsza i duzo bardziej rozbudowana platformowka tejze firmy "Hocus Pocus" nalezy do tej grupy, jezeli jest w wersji shareware, tj. tylko pierwszy "swiat".
2. Chyba sa i takie, ale rzadko - gry, ktore nie dzialaja przez Windows, ale bardzo latwo i zgrabnie sie konfiguruja w D-Fendzie. Np. "Snoopy". Gry z grupy 1 rowniez konfiguruja sie bez problemu.
3. Gry, z ktorymi jest straszny problem nawet przez emulator i ktore trzeba przerzucic do katalogu o krotkiej sciezce dostepu i (czesto) nazwie zgodnej z konwencja sprzed kilkunastu lat, zeby w ogole daly sie odpalic. Do tej grupy naleza m.in. FWD i FAoD, dziwaczna wyzej wspomniana gra "Hocus Pocus" przeskakuje do tej kategorii, jezeli sciagnac latke otwierajaca pelna wersje gry.
(Nawiasem mowiac, i tak to moze mniej niewygodne, niz sytuacja przed laty - a pierwszy raz zetknelam sie z ta gra w 1996 r. Glowny plik byl wiekszy niz pojemnosc dyskietki 3,5\'\', w rezultacie gre mozna bylo sobie wzajemnie przegrywac tylko w postaci spakowanej.)
"S┬╣ ludzie, kt├│rzy - gdyby nie by┬│o to zabronione b┬╣d┼Ş niemo┬┐liwe - wjechaliby samochodem na Kasprowy Wierch albo do Katedry Wawelskiej."

Nitro

• jajo kurze
  • Wiadomoťci: 254
  • P│eŠ: Mŕ┐czyzna
Re: Dosbox - refleksja
« Odpowiedč #1 dnia: Maj 23, 2009, 17:49:09 »
Wszystko zalezy od tego, jak dana gra zostala napisana. Jesli zgodnie z standardami i nie wykorzystujac zadnych trickow, to powinna dzialac bezproblemowo i w Windows XP z firmowymi driverami emulujacymi stara karte, ja kiedys tak robilem i wiekszosc gier mi dzialala(karta - Sound Blaster Live).
Sprawdzilem przed chwila i FWD chodzi bezproblemowo na mojej "spasionej" wersji DOSBox\'a, posiada on wiele ulepszen ponad oryginal w tym wbudowane Menu.
Gre odpalilem opcja Menu->Quick Launch.
Link do wrzuconej mojej wersji, znalazlem ja przypadkiem w zaulkach internetu.
http://wyslijto.pl/plik/l87phk76wx

TheAlkochochlik

• strusie jajo
  • Wiadomoťci: 967
  • Forumowy upierdliwiec
    • Zjedz mi chomika!
« Odpowiedč #2 dnia: Stycze˝ 27, 2010, 18:20:42 »
Wszystkie gry, w ktore gram z emulatorem, moglabym podzielic na trzy grupy:

Hehe, dla odmiany najnowsze gry dziela sie zazwyczaj na nastepujace kategorie:

1. Gra chodzi bez zarzutu
2. Gra nieco sie tnie
3. Nie da sie grac
4. GRACZ sie tnie [smiley=wink.gif]

O ile grywalnosc wiekszosci najnowszych hitow na PC lokuje u mnie sie gdzies na pograniczu kategorii trzeciej i czwartej, o tyle z niektorymi grami na DOSa mam problem odwrotny - np. w Alien Trilogy uruchamianej pod DOSBOXem wszystko chodzi mi... za szybko, a kazdy nieodpowiedzialny ruch klawiszem czy mysza powoduje, ze postac laduje na najblizszej scianie.

MegaJohny

• SUPER JAJO!
  • Wiadomoťci: 1605
  • Emerytowany troll
    • Status GG
« Odpowiedč #3 dnia: Stycze˝ 27, 2010, 19:15:06 »
Nie pamietam, czy D-Fend ma jakis wplyw na kompatybilnosc z programami (takie odnioslem wrazenie czytajac post Emu), ale jezeli ma, to najlepszym wyjsciem byloby po prostu odpalic Norton Commandera. Nie wiem, czy NC liczy sie jako abandonware, ale i tak ostatnim razem trudno mi go bylo znalezc. Wiki pokazuje mi jakis inny menedzer plikow, ktory chyba powinien zadzialac, ale sam jeszcze go nie probowalem.

Alkochochlik_Alt

• GoťŠ
« Odpowiedč #4 dnia: Czerwiec 24, 2011, 10:27:00 »
Doszlem do wnioski, ze najlepiej jest zainwestowac w komputer z samym DOSem i na nim odpalac wszystkie ciekawe gry. Poszukajcie, w najblizszym muzeum pewnie cos sie znajdzie.

TheAlkochochlik

• strusie jajo
  • Wiadomoťci: 967
  • Forumowy upierdliwiec
    • Zjedz mi chomika!
Odp: Re: Dosbox - refleksja
« Odpowiedč #5 dnia: Pa╝dziernik 10, 2011, 12:07:28 »
No, wydaje mi si├¬, ┬┐e m├│j poprzedni post wymaga wreszcie aktualizacji. Od kilku dobrych miesi├¬cy mam lepszy sprz├¬t z dwurdzeniowym monitorem (wiem, ┬┐e to teraz standard i nie ma czym szpanowa├Ž, ale jednak po p├│┬│ roku z zepsut┬╣ kart┬╣ graficzn┬╣ przesiadka na taki kombajn to szok) na kt├│rym wi├¬kszo┼ô├Ž nowych gier ┼ômiga bez problemu.

Niekt├│rych gier na DOSBoxa, jak wspomnianej Alien Trilogy a┬┐ si├¬ boj├¬ na takim sprz├¬cie odpala├Ž, pami├¬taj┬╣c jak szybko dzia┬│a┬│y na moim starym gruchocie.

Do tego netbook Asus, który w³aœciwie wykorzystujê do prac nad grafik¹ (pixel artem) do gier
(przy okazji zauwa¿y³em, ¿e te dwa monitory nieco inaczej wyœwietlaj¹ kolory).

Doszlem do wnioski, ze najlepiej jest zainwestowac w komputer z samym DOSem i na nim odpalac wszystkie ciekawe gry. Poszukajcie, w najblizszym muzeum pewnie cos sie znajdzie.

Tak mi├¬dzy nami stary komputer do starych gier to jest fajna sprawa. Ju┬┐ odpalanie niekt├│rych gier pod Windoz├¬ sprzed 5-10 lat (o starszych nie m├│wi┬╣c) na nowym sprz├¬cie wymaga nerw├│w i kombinowania. A takie KotORy na ten przyk┬│ad nie lubi┬╣ najnowszych sterownik├│w i wy┼ôwietlaj┬╣ jakie┼ô kiksy graficzne. Postal 2 chodzi tak szybko, ┬┐e najtwardsi sprinterzy wymi├¬kaj┬╣ ;). O odpalaniu gier takich jak Lionheart czy 7 Kingdoms w preferowanej przez nowe monitory rozdzielczo┼ôci nawet nie chce mi si├¬ pisa├Ž, bo to temat na prac├¬ magistersk┬╣...
« Ostatnia zmiana: Pa╝dziernik 22, 2011, 12:51:33 wys│ana przez TheAlkochochlik »

Emu

• jajo kurze
  • Wiadomoťci: 391
  • P│eŠ: Kobieta
  • niech Daisy cz├¬┼ôciej ratuje Dizzy'ego! :)
Odp: Dosbox - refleksja
« Odpowiedč #6 dnia: Pa╝dziernik 15, 2011, 23:48:55 »
Te┬┐ miewam te problem... jest taki bardzo ┬│adny klon Pacmana CD-Man (Pacman grafiki nie ma ;), CD-Man ma, i to ┬│adn┬╣ - "pacman" ┬│azi kolejno po ogrodzie, lagunie, kosmosie, zbiorze atrakcji turystycznych z r├│┬┐nych stron ┼ôwiata i nawiedzonym wieczornym jeziorze) - gra ma poza tym bardzo rozbudowane sterowanie pr├¬dko┼ôci┬╣ (skala 1-126) i musz├¬ gra├Ž na najni┬┐szej... przy najwy┬┐szej po paru sekundach jest koniec gry. ;)
Pisa┬│am te┬┐, ┬┐e na nowym komputerze (Haszibuk jest pod tym wzgl├¬dem "standardowy", Suchotnik by┬│ bardzo powolny i przestarza┬│y) niekt├│re gry sieciowe nagle sta┬│y si├¬ zupe┬│nie innymi grami. Jest taka mi┬│a, staro┼ôwiecka platform├│wka "Weirdville" - nazwa zreszt┬╣ g┬│upawa, bo tam nie ma ┬┐adnego miasta, tylko lekko landrynkowe t┬│o i platformy, po kt├│rych si├¬ skacze, ┬┐eby zebra├Ž monety i trafi├Ž do celu... Teraz w og├│le nie da si├¬ w to gra├Ž, byle drgnienie palca i ju┬┐ si├¬ p├│jdzie za daleko... Dawniej chodzi┬│a akurat dobrze (przy wielu innych platform├│wkach zastanawia┬│am si├¬: czemu platform├│wki w sieci s┬╣ zwykle tak powolne?... a to by┬│a wina Suchotnika), a teraz nie da si├¬ przej┼ô├Ž cho├Žby jednego poziomu.
"S┬╣ ludzie, kt├│rzy - gdyby nie by┬│o to zabronione b┬╣d┼Ş niemo┬┐liwe - wjechaliby samochodem na Kasprowy Wierch albo do Katedry Wawelskiej."

mrdarek

• YaBB Administrator
  • SUPER JAJO!
  • Wiadomoťci: 2467
  • :)
    • ┼ĺwiat Dizzy
Odp: Dosbox - refleksja
« Odpowiedč #7 dnia: Pa╝dziernik 16, 2011, 09:30:33 »
O tak - stare komputery maj┬╣ swoje zalety. We┼Şmy np. gry we flashu - szczeg├│lnie jakie┼ô konkursowe - trzeba zrobi├Ž wysoki wynik aby wygra├Ž konkurs. I jak to zrobi├Ž? - trzeba u┬┐y├Ž startego kompa, ┬┐eby ledwo co umia┬│ odtwarza├Ž flasha i na spokojnie nabi├Ž w spowolnieniu wysoki wynik :)
...przeciez sie nie rozdwoje...