Autor Wątek: NES Graphic Editor  (Przeczytany 4261 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Berion

• jajo kurze
  • Missing Bytes
NES Graphic Editor
« dnia: Wrzesień 16, 2010, 14:48:00 »
Poki co to co prawda "Dizzy Graphic Editor", ale niewykluczone, ze w przyszlosci dostosuje sie sposob zapisu/exportu zestawow i tabeli z levelami do roznych standardow.

Co to za wynalazek ten NGE? Jest to program graficzny, majacy na celu ulatwic tworzenie nie tylko poszczegolnych grafik do gry, ale i ukladac z nich zestawy, levele jak i exportowac to wszystko do formatow akceptowalnych przez konsole (na razie tylko chr i palety. zestawy i levele sa w formacie jaki Camerica stosowala np. w TFAoDizzy).

Aplikacja napisana jest w srodowisku dot neta, a wiec i takiego wymaga do pracy (co najmniej wersja 2.0).

>> Download <<

Stety/niestety program jest w calosci w jezyku polskim. Jest (wg. mnie ;]) przystepny nawet dla niedzielnego uzytkownika (wymusza standardy NESowe) i prosty w obsludze. Jest w miare dobrze przetestowany (czyli np. nie znikna nam grafiki, ani nie ma tez bledow przy eksportowaniu jak w - nie przymierzajac Nesicide (Suicide? ;P)).

Jako, ze jednak ludzie to plochliwe i bojace stworzenia, nizej mini tutorial.

1.) Po uruchomieniu programu \'wklikujemy sie\' w zakladke "Palety":

Klikamy w panel "Dodaj nowa" i przypisujemy kolory z palety nizej. Pierwszy jest i musi byc wspolny dla wszystkich pod-palet. Kolejne moga byc dowolne. Jesli nie podoba nam sie domyslna nazwa mozemy ja zmienic - w tym celu wybieramy z listbox\'a aktualnie uzywana palete (bo moze byc kilka podobnie jak zestawow, ppu itd. - o tym za chwile ;]), w polu pod nia wpisujemy nazwe i klikamy w panel "Zapisz".

Postepuje sie tak dla kazdej palety. Jesli mamy jedna i chcemy dodac nowa, wracamy do akapitu wyzej i czytamy. ;] Z ewentualna pozniejsza ich edycja tak samo.

2a.) Skoro mamy juz co najmniej jedna palete to czas na nabazgranie jakis grafik. W tym celu klikamy w zakladke "Pattern Table":

Tutaj mamy do dyspozycji maksymalnie 256 klockow do zamalowania. Wybieramy sobie jakis i dwuklikamy nan. Automatycznie otworzy sie zakladka z edycja pojedynczego patternu.

No to malujemy. ;]

Mozna sobie tutaj wybrac palete i jej palete (kazda paleta sklada sie z czterech pod palet, kazda pod paleta z czterech kolorow - tak sobie ktos wymyslil projektujac ta konsole i musimy sie dostosowac ;)).

Jesli uznalismy, ze nasz kafel jest gotowy to klikamy w "Zapisz", a potem "Zamknij".

2b.) Postepuje sie tak samo dla wszystkich 256 klockow (kafli; jak zwal tak zwal). Mozna tez uzyc zaznaczenia i dla niego wybrac palete>podpalete. Mozna tez w ten sposob klonowac kafle.

3.) Jesli juz nas ilosc blokow (i jakosc ;]) zadowala, mozemy zaczac z nich ukladac zestawy, z ktorych to potem bedziemy budowac level do gry (oczywiscie zawsze mozna potem wracac do edycji tablicy, palet, edycji poszczegolnych kafli itd.).

Klikamy w zakladke "Zestawy". I na samym dole klikamy w panel "nowy zestaw".

Klikamy w wybrany klocek w tabelce po lewej, nastepnie w panel "Uloz patterny" i w ktores pole ("4x4" - polecam wiec wlaczyc siatke) i malujemy nim nasz pierwszy zestaw. W normalnych okolicznosciach zestawy zbudowane sa z "2x2" - w Dizzym jednak 4x4, stad takie to wszystko gigantyczne. ;]

I tutaj warto wspomniec tez o kolejnym mankamencie NES/Famicom. W obrebie pola "2x2" nie mozna stosowac wiecej niz jednej pod palety - w przeciwnym razie na konsoli zostanie uzyta pierwsza wykryta dla tego obszaru co przedstawia na powyzszym przykladzie zestaw nr.2.

4.) Jedziemy wiec dalej. Mamy juz wszystko czego potrzebujemy do klejenia levelu. Wbijamy w zakladke "Levele" i w panel "Dodaj nowy". Dodajemy, mozemy zmienic jego nazwe itd.

Na dole z kolei mamy nasze zestawy z ktorych bedziemy budowac level. Klikamy na jakis i malujemy. Wl/wyl siatki nie jest sprawdzane w czasie rzeczywistym, dlatego po kazdym takim zabiegu polecam kliknac w przycisk F5, ktory odswiezy nam zawartosc danej zakladki.

Plik projektu uzyty na potrzeby powyzszego opisu mozna pobrac stad. Ponadto w pacce z programem znajduje sie plik projektu zawierajacy oryg. level importowany z gry.

A tak wyglada pr0 level w tym edytorze :P

- - -

Podziekowania dla Grimma, autora programu.

Jesli roz* ramke forum to przepraszam. :P
« Ostatnia zmiana: Styczeń 13, 2011, 13:55:54 wysłana przez Berion »

TheAlkochochlik

• strusie jajo
  • Forumowy upierdliwiec
    • Zjedz mi chomika!
Re: NES Graphic Editor
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 16, 2010, 14:59:39 »
No nareszcie wszystko jasno wytlumaczone dla kogos kto nie jest romhackerem, koderem itp.  [smiley=jupi.gif]
Dziekujemy!!!

Mam tylko nadzieje, ze obrazki nie znikna ze strony po dwoch miesiacach (jakby co, to sobie zapisuje caly watek). A co to za autocenzura na ostatnim screenie?

Jedno wazne pytanie - czy da sie przeniesc do tego edytora kawalek grafiki stworzony w innym programie (paint, gimp itp. zakladajac oczywiscie, ze spelnia on wszystkie ograniczenia kolorystyczne), czy trzeba go przerysowac piksel po pikselu w NGE??

PS. Download pliku *.nge nie dziala poprawnie w Mozilli FF. Trzeba kliknac prawym i wybrac \'\'zapisz element jako..." etc. W Chrome jest ok.

PS2. Gdy otwieram go w NGE pojawia mi sie komunikat \'\'pomyslnie otwarto projekt\'\' i nic wiecej, jak klikam na np. \'\'budowa levelu\'\', czy \'\'kompozycja zestawow\'\' to mam gola szara siatke, a nie grafike z ZF :(.

EDIT: Aaaa... takie buty... to nowa wersja programu. W starej dzialy mi sie takie cyrki, a w tej juz nie. Myslalem, ze to ta sama wersja co wrzuciliscie wczesniej.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 16, 2010, 15:21:48 wysłana przez Jajcarz »

dizzy9

• strusie jajo
    • Status GG
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 16, 2010, 18:17:38 »
A co to za autocenzura na ostatnim screenie?

To pewnie nazwy innych leveli ktorych berion nie chce ujawniac.(W jednym projekcie moze byc wiecej ni 1 lokacja)
Jedno wazne pytanie - czy da sie przeniesc do tego edytora kawalek grafiki stworzony w innym programie (paint, gimp itp. zakladajac oczywiscie, ze spelnia on wszystkie ograniczenia kolorystyczne), czy trzeba go przerysowac piksel po pikselu w NGE??

Mozna importowac tylko pliki grafiki NESowej (*chr)...
Zagadywalem do grimma wczesniej o taka opcje,ale powiedzial ze na razie nie ma szans(sa wazniejsze rzeczy do zrobienia).
Ale jest jeden sposob.
Mozesz sciagnac Tile molester,tam jest opcja importu png\\bmp,zapisac to w formacie CHR,i zaimportowac do NGE.Mozesz tez uzyc niby programow typu BMPtoCHR,ale mi nigdy nie dzialaly.

Berion

• jajo kurze
  • Missing Bytes
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 06, 2011, 18:49:26 »
Nowa wersja, 0.43f:

Lista zmian:

• zmienione domyslne ustawienia podgladu kafli w "Pattern"/"Pattern Table".
  • dodana opcja przesuwania ulozonych poziomow w "Levele" - w gore/dol i na boki. Jedno klikniecie to przesuniecie o jeden zestaw.
  • dodana opcja wykonywania snapshota calego poziomu (z uwzglednieniem przesuniec - do *.png 256bit).
  • dodana bezuzyteczna opcja "renderuj oswietlenie", ktorej nie nalezy dotykac. :P
  • dodana opcja zamiany zestawow miejscami w "Zestawach" (mozna sobie je uporzadkowac, program automatycznie przestawi sam wszystkie tabele, z ktorych te dwa zestawy korzystaly).
  • dodana zostala opcja zliczajaca ilosc zestawow 2x2, na podstawie aktualnie istniejacych 4x4 (eksperymentalna). DOKONUJE fizycznych zmian w pliku. Nie dotykac bo tez jest bezuzyteczna. ;]
  • dostosowanie okna do 1080p

Bugow brak, przynajmniej nam znanych. ;)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 06, 2011, 18:50:06 wysłana przez Berion »

TheAlkochochlik

• strusie jajo
  • Forumowy upierdliwiec
    • Zjedz mi chomika!
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 10, 2011, 12:43:10 »
Bardzo dobrze, ze prace postepuja. Mam tylko pytanie, czy w nowych wersjach bedzie mozna ukladac nie tylko levele ale np. postacie (chodzi mi o te, ktore nie stanowia tylko statycznego tla, ale maja swoje animacje)?

Berion

• jajo kurze
  • Missing Bytes
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 10, 2011, 13:01:58 »
Nie stoi nic na przeszkodzie abys sobie ukladal w tym sprajty i ich animacje.

Sprajty inaczej sie obsluguje niz tlo, wiec nie ma to wiekszego sensu. Tak mysle ze nie ma, takze stosowny mechanizm predko sie nie pojawi. Jak rozumiem, Ty bys chcial cos gdzie mozna robic pogladowo animacje po klatkowe ulozonego sprajta? Niby fajny bajer, ale ja tego niepotrzebuje, ukladam w glowie - a pamietaj, ze poki co, Grimm pisze edytor pode mnie wylacznie na potrzeby DZF.

- - -

Najnowsza wersja to "g" (zmienic literke w linku f na g).
  • zastapiona istniejaca paleta, oryginalna NESa, czyli kolory sa teraz 1:1 jak na konsoli (a przynajmniej NTSC A/B i w emulatorach z rodziny FCEU).
« Ostatnia zmiana: Styczeń 10, 2011, 13:09:01 wysłana przez Berion »

TheAlkochochlik

• strusie jajo
  • Forumowy upierdliwiec
    • Zjedz mi chomika!
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 10, 2011, 14:05:28 »
Najnowsza wersja to "g"

Musialem przeczytac to dwa razy, bo za pierwszym myslalem, ze to jakas nieuzasadniona samokrytyka ;).
Szkoda, ze postaci nie da sie zrobic, a czy da sie za jego pomoca zmodyfikowac grafike do terenu i tla z zamkiem z intra? Czy tez rzadzi sie ona rowniez swoimi osobnymi prawami?

Berion

• jajo kurze
  • Missing Bytes
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 10, 2011, 15:13:40 »
Zrozum, ze NGE nie jest edytorem gry tylko edytorem do gry. To nie jest narzedzie hackerskie tylko deweloperskie, czyli nie sluzy do edycji gry tylko do przygotowywania w tym przypadku grafiki do gry.

Elementy nieanimowane to tlo (background), animowane to "sprajty" (foreground lub sprites, kwestia nazewnictwa). Nie animowane uklada sie w zestawy, a te w levele (czyli tablice), animowane uklada sie animacje w kodzie gry (w Assemblerze). Skoro to jest graficzne to nie sluzy do programowania, ani hackowania.

Mozesz sobie zrobic i animowane, wyeksportowac itd. Zaden problem, rzecz w tym ze nie masz czym podejrzec/zlozyc klatek animacji. To robisz w swojej wyobrazni jak ja.

To, ze cos nie zostalo stworzone z mysla o czyms nie znaczy ze nie mozesz tego uzyc do takiego czy innego celu, o ktorym nie pomyslal autor. Troche kreatywnosci i wyobrazni. :P

grimm

• aspirant
  • *
  • Missing Bytes
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 10, 2011, 15:51:39 »
Bardzo dobrze, ze prace postepuja. Mam tylko pytanie, czy w nowych wersjach bedzie mozna ukladac nie tylko levele ale np. postacie (chodzi mi o te, ktore nie stanowia tylko statycznego tla, ale maja swoje animacje)?

Myslalem nad tym i cos takiego na pewno sie pojawi. Na razie nic nie stoi na przeszkodzie, zeby ukladac sobie sprajty chocby w pattern table (a kazdy pattern mozna sobie eksportowac pojedynczo, rowniez w formie tekstowej zeby latwiej bylo wkleic w kod), a do podgladu animacji mozna przygotowac sobie gifa:) Animacje i tak trzeba sobie samemu zakodowac.
Na razie to wyglada tak, ze jest to przede wszystkim narzedzie na potrzeby Zaks Fury i rozwijane tylko w tym kierunku, a udostepniane tak przy okazji:). Ale w zalozeniach ma byc ogolnie edytorem graficznym pod Nes, wiec za jakis czas na pewno pojawia sie rozne formaty tile do ukladania poziomow (2x2, 4x4, 8x8 ), rozne formaty eksportu (kompresja, etc) i wlasnie takie bajery typu animowanie sprajtow.

Augustyn

• aspirant
  • *
  • Show ya moves!
Odp: NES Graphic Editor
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 10, 2011, 15:33:21 »
Jakiś czas temu(Czyli "miesięcy temu") grimm wspomniał mi na PW o możliwości szybkiego dodania możliwości ustawiania znaczników.
Dzięki temu można by łatwo przemieszczać np.itemy na mapie.Minęło już dośc sporo czasu.Nie ma żadnej nowej wersji?(Nawet tej bez znaczników)?

Berion

• jajo kurze
  • Missing Bytes
Odp: NES Graphic Editor
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 19, 2011, 23:37:08 »
Nowsze są, ale to kosmetyka. "Znaczniki" będą dodane wtedy zaczną być potrzebne w DZF. ;)