Autor Wątek: FWDTT  (Przeczytany 3476 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Micrus

• jajo kurze
  • AKA ArmaCoder
    • WinGDGEdit Homepage
FWDTT
« dnia: Wrzesień 26, 2014, 21:53:07 »
Witam pozostałych jeszcze na forum maniaków Dizzy'ego!
Ten oto mój drugi do tej pory wątek na forum poświęcony będzie mojemu nowemu bezużytecznemu wynalazkowi, którym jest:

Jeżeli ktokolwiek jeszcze pamięta, kilka lat temu, w wątku o tłumaczeniu Fantasy World Dizzy na PC napisałem, że wiem, gdzie znajdują się teksty; nawet napisałem, że udało się wielokrotnie powiększyć miejsce dla nich. Rozpocząłem wtedy prace nad edytorem dialogów do gry, jednak z czasem straciłem motywację do pracy i projekt leżał w kurzu aż do zeszłego miesiąca.

I tak oto, niespodziewanie, projekt powrócił. Dlaczego? Byłem na siebie zły za swoje własne lenistwo oraz... nie chciałem, żeby ktoś pomyślał, że nagle doszedłem do wniosku, że nie potrafię tego zrobić.  ;D Widocznie jednak potrafię. :P Być może przerwa w pracy podziałała jednak dobrze na całość projektu - z biegiem czasu zmieniało się moje spojrzenie na wiele spraw, miejmy nadzieję, że na lepsze.

Sam program jest dosyć prosty, jeszcze jest wersją beta, którą udostępniam, żeby wyłapać czające się w niej złowieszcze ficzery (w końcu podobno "it's not a bug, it's a feature"  ;D). Można edytować właściwie wszystko poza ekranem z high score i creditsami. To zostanie uzupełnione w niedalekiej przyszłości.

Program jest edytorem pracującym w trybie WYSIWYG, co oznacza, że prawie wszystkie dialogi można rozsuwać, przesuwać, a tekst wpisuje się bezpośrednio w edytowane elementy. Póki co nie ma możliwości użycia polskich znaków - to wymagałoby zgrabnej edycji czcionki, i kto wie, czy nie kodu. To też może zostać poprawione w przyszłości.

Do programu dołączona jest instrukcja obsługi, ale dla leniwych - klawiszologia:

Praca na tekścieKlawisze kursora, Home, End, Enter, Delete, Backspace
Przełączanie między elementamiPage Up, Page Down lub kółko myszy
Przełączanie między trybami edycjiTab

No i na koniec - download. Żeby nie śmiecić na forum, będę edytować pierwszy post, jeśli będzie potrzeba podania linku do nowej wersji itp.
Jeśli ktoś chce się pobawić w bycie pierwszym tłumaczem Fantasy World Dizzy na PC - miłej zabawy. ;)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 23, 2015, 21:51:24 wysłana przez Micrus »

dizzy9

• strusie jajo
    • Status GG
Odp: FWDTT
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 22, 2015, 11:23:20 »
Zacząłem nieco się bawić narzędziem i... poza oczywistą sugestią typu "dodaj polską czcionkę!" mam jeszcze inną. Może dałoby się jakoś powiększać okienka dialogowe na zasadzie siatki? Obecne powiększanie okienek jest ok...ale dla mnie wygodniej byłoby chyba, gdyby można by było rozciągać je nie tak "płynnie" tylko bardziej "skokowo".
W każdym razie, gratuluję osiągnięcia ;)
PS: Teraz czekam na pełnoprawny edytor tej gry, hihihi  ;D

nowa_era

• jajo przepiórcze
  • **
  • Forumowy detektyw ;D
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 27, 2015, 20:03:18 »
Brawa dla Dizzy9 za stworzenie kolejnego edytora do kolejnej starej Dizzy gry :P
Fascynacja tą częscią przeszła mi już co prawda jakiś czas temu, ale przez weekend postaram się potestować ;)
Kupie gry na: Atari 2600, Philips Videopac G7000, SMS, SMD, NES, SNES i inne starocie

GG:8850255

DiDzej zrob dobre Tyfy-Tyfy :D

Micrus

• jajo kurze
  • AKA ArmaCoder
    • WinGDGEdit Homepage
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 05, 2015, 00:21:00 »
poza oczywistą sugestią typu "dodaj polską czcionkę!"
Skoro już ten temat został poruszony... Zajrzałem ostatnio ponownie do wnętrzności FWD - okazuje się, że to, co pozwala zmodyfikować Tile Molester to tylko czcionka używana do wyświetlania nazw plansz. Żadnej innej TM nie widzi, więc jest w innym formacie (albo skompresowana). Najlepszym miejscem do poszukiwań jest funkcja rysująca tekst, ale bez dobrego debuggera mogę się wypchać. :P

Oczywiście, ktoś może mnie zaatakować stwierdzeniem, że w XXI wieku istnieją maszyny wirtualne, co za problem zainstalować DOS, debugger i debugować grę? Jedną z cech charakterystycznych programów z wczesnych lat 90-tych jest zupełne poleganie na prędkości procesora - na procesorze z tamtych czasów gra działa jak programista przykazał, na Intelu i3 dostaniemy "przekroczenie dzielenia", "dzielenie przez zero", albo "nieprawidłową instrukcję". Prędkość 2.5GHz jest po prostu zdecydowanie zbyt wielka. Jak ogarnę mój stary komputer, na którym samo działanie maszyny wirtualnej spowalniało go do granic użyteczności, to przyjrzę się temu bardziej.

Teraz czekam na pełnoprawny edytor tej gry, hihihi
Zależy, co rozumiesz przez "pełnoprawny". :P Jeśli chodzi o wersję ostateczną to pewnie się pojawi; jeśli o możliwość edycji plansz itp. to raczej nie ma szans. Wiem, gdzie znajdują się informacje, który przedmiot znajduje się w jakim miejscu, jakie ma ID, gdzie jest zawartość plecaka - i to wszystko, dalej nie brnąłem, bo to trochę jak zadanie dla masochisty. :P

dizzy9

• strusie jajo
    • Status GG
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 07, 2015, 08:31:45 »
Zależy, co rozumiesz przez "pełnoprawny".
Edycja WSZYSTKIEGO, muhahahah :D
Brawa dla Dizzy9 za stworzenie kolejnego edytora do kolejnej starej Dizzy gry :P
To nie ja, to Micrus stworzył edytor ;p

nowa_era

• jajo przepiórcze
  • **
  • Forumowy detektyw ;D
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 08, 2015, 10:32:26 »
To nie ja, to Micrus stworzył edytor ;p
Tak, racja... Tak to jest, gdy zawita się na forum po kilku głębszych.. tak więc wybaczcie :P
Kupie gry na: Atari 2600, Philips Videopac G7000, SMS, SMD, NES, SNES i inne starocie

GG:8850255

DiDzej zrob dobre Tyfy-Tyfy :D

Micrus

• jajo kurze
  • AKA ArmaCoder
    • WinGDGEdit Homepage
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 08, 2015, 21:03:05 »
Apdejt na temat postępów. :D
  • Okazuje się, że pomimo ogarnięcia starego komputera nie będzie mi on potrzebny - udało mi się poprawić grę tak, żeby nie dzieliła przez zero.
  • Co za tym idzie, wziąłem się dziś za tajemniczą sprawę czcionki i uprzejmie donoszę, że wiem gdzie i jak zapisana jest czcionka.
    Materiał dowodowy tutaj (zedytowana litera "O").
Oczywiście, czcionki są dwie - biała używana do wyświetlania nazw plansz, a fioletowa do wyświetlania treści okienek dialogowych. W przypadku inwentarza używane są obie (pierwsza jako podświetlony tekst).

Jeśli ktoś ma ochotę narysować polską czcionkę taką, żeby każdy znak zmieścił się w rozmiarach 8x8 pikseli, to wtedy zajmę się dodaniem odpowiedniej opcji do edytora. :P

mrdarek

• YaBB Administrator
  • SUPER JAJO!
  • :)
    • Świat Dizzy
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 14, 2015, 11:12:00 »
Ja poczekamna gotowe dizzy3 - PL - chętnie dodam na www
...przeciez sie nie rozdwoje...

Deathwing

• Global Moderator
  • strusie jajo
    • Status GG
    • stoner/space/psychedelic
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 17, 2015, 22:11:15 »
Bawiłem się tym edytorem przez chwilę, zaraz po tym jak się pojawił, i nawet miałem ambitny plan, żeby przetłumaczyć całość, ale dosyć szybko wymiękłem. Ogólnie to jest naprawdę świetna robota, z tym że wpisywanie tekstu jest dosyć niewygodne przez ten "tryb zastępowania" jak z Worda. Po przesunięciu kursora na początek wersu literki są nadpisywane, zamiast przesuwane dalej, przez co np. nie da się wstawić spacji przed tekstem, żeby mieć wszystko ładnie wyśrodkowane. Za bardzo dbam o takie szczegóły, żeby móc przy tym dłużej posiedzieć. Poza tym jednak żadnych bugów się nie dopatrzyłem i gdyby dało radę zmienić ten tryb wpisywania tekstu to byłoby cudo.
Hocus pocus, busy wizzy, conjure up another Dizzy ;]
http://echoesofdesert.blogspot.com

Micrus

• jajo kurze
  • AKA ArmaCoder
    • WinGDGEdit Homepage
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 18, 2015, 10:58:41 »
Widocznie ten tryb wpisywania tekstu sprawia ludziom problemy, bo D9 też coś na ten temat pisał. :P Uwzględnię to przy robieniu nowszej wersji.

Micrus

• jajo kurze
  • AKA ArmaCoder
    • WinGDGEdit Homepage
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 23, 2015, 21:50:37 »
Witam ponownie!
W końcu przezwyciężyłem swoje lenistwo i zasiadłem do programowania. :P Nowsza wersja edytora (0.2) jest oficjalnie dostępna do testowania. Miałem edytować pierwszy post (i to zrobiłem), ale wtedy zapewne by nikt nie zauważył. :P
  • Dodano edytor czcionek;
  • Dodano możliwość edycji ekranów high score, credits i ekranu wpisywania się na ten pierwszy;
  • Zmieniono sposób wpisywania treści - w zdecydowanie większej części jest to tryb wstawiania.
  • Jakieś inne poprawki, głównie błędów.
Jak zwykle, liczę na zgłoszenia błędów etc.
Link do pliku: https://www.dropbox.com/s/nte5azjuy1zw4un/fwdtt_23072015.rar?dl=0