Autor W╣tek: FWDTT  (Przeczytany 3678 razy)

0 u┐ytkownikˇw i 1 GoťŠ przegl╣da ten w╣tek.

Micrus

• jajo kurze
  • Wiadomoťci: 373
  • P│eŠ: Mŕ┐czyzna
  • AKA ArmaCoder
    • WinGDGEdit Homepage
FWDTT
« dnia: Wrzesie˝ 26, 2014, 21:53:07 »
Witam pozosta┬│ych jeszcze na forum maniak├│w Dizzy'ego!
Ten oto mój drugi do tej pory w¹tek na forum poœwiêcony bêdzie mojemu nowemu bezu¿ytecznemu wynalazkowi, którym jest:

Je┬┐eli ktokolwiek jeszcze pami├¬ta, kilka lat temu, w w┬╣tku o t┬│umaczeniu Fantasy World Dizzy na PC napisa┬│em, ┬┐e wiem, gdzie znajduj┬╣ si├¬ teksty; nawet napisa┬│em, ┬┐e uda┬│o si├¬ wielokrotnie powi├¬kszy├Ž miejsce dla nich. Rozpocz┬╣┬│em wtedy prace nad edytorem dialog├│w do gry, jednak z czasem straci┬│em motywacj├¬ do pracy i projekt le┬┐a┬│ w kurzu a┬┐ do zesz┬│ego miesi┬╣ca.

I tak oto, niespodziewanie, projekt powr├│ci┬│. Dlaczego? By┬│em na siebie z┬│y za swoje w┬│asne lenistwo oraz... nie chcia┬│em, ┬┐eby kto┼ô pomy┼ôla┬│, ┬┐e nagle doszed┬│em do wniosku, ┬┐e nie potrafi├¬ tego zrobi├Ž.  ;D Widocznie jednak potrafi├¬. :P By├Ž mo┬┐e przerwa w pracy podzia┬│a┬│a jednak dobrze na ca┬│o┼ô├Ž projektu - z biegiem czasu zmienia┬│o si├¬ moje spojrzenie na wiele spraw, miejmy nadziej├¬, ┬┐e na lepsze.

Sam program jest dosy├Ž prosty, jeszcze jest wersj┬╣ beta, kt├│r┬╣ udost├¬pniam, ┬┐eby wy┬│apa├Ž czaj┬╣ce si├¬ w niej z┬│owieszcze ficzery (w ko├▒cu podobno "it's not a bug, it's a feature"  ;D). Mo┬┐na edytowa├Ž w┬│a┼ôciwie wszystko poza ekranem z high score i creditsami. To zostanie uzupe┬│nione w niedalekiej przysz┬│o┼ôci.

Program jest edytorem pracuj┬╣cym w trybie WYSIWYG, co oznacza, ┬┐e prawie wszystkie dialogi mo┬┐na rozsuwa├Ž, przesuwa├Ž, a tekst wpisuje si├¬ bezpo┼ôrednio w edytowane elementy. P├│ki co nie ma mo┬┐liwo┼ôci u┬┐ycia polskich znak├│w - to wymaga┬│oby zgrabnej edycji czcionki, i kto wie, czy nie kodu. To te┬┐ mo┬┐e zosta├Ž poprawione w przysz┬│o┼ôci.

Do programu do┬│┬╣czona jest instrukcja obs┬│ugi, ale dla leniwych - klawiszologia:

Praca na tekœcieKlawisze kursora, Home, End, Enter, Delete, Backspace
Prze³¹czanie miêdzy elementamiPage Up, Page Down lub kó³ko myszy
Prze³¹czanie miêdzy trybami edycjiTab

No i na koniec - download. ┬»eby nie ┼ômieci├Ž na forum, b├¬d├¬ edytowa├Ž pierwszy post, je┼ôli b├¬dzie potrzeba podania linku do nowej wersji itp.
Je┼ôli kto┼ô chce si├¬ pobawi├Ž w bycie pierwszym t┬│umaczem Fantasy World Dizzy na PC - mi┬│ej zabawy. ;)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 23, 2015, 21:51:24 wys│ana przez Micrus »

dizzy9

• strusie jajo
  • Wiadomoťci: 905
    • Status GG
Odp: FWDTT
« Odpowiedč #1 dnia: Luty 22, 2015, 11:23:20 »
Zacz┬╣┬│em nieco si├¬ bawi├Ž narz├¬dziem i... poza oczywist┬╣ sugesti┬╣ typu "dodaj polsk┬╣ czcionk├¬!" mam jeszcze inn┬╣. Mo┬┐e da┬│oby si├¬ jako┼ô powi├¬ksza├Ž okienka dialogowe na zasadzie siatki? Obecne powi├¬kszanie okienek jest ok...ale dla mnie wygodniej by┬│oby chyba, gdyby mo┬┐na by by┬│o rozci┬╣ga├Ž je nie tak "p┬│ynnie" tylko bardziej "skokowo".
W ka¿dym razie, gratulujê osi¹gniêcia ;)
PS: Teraz czekam na pe┬│noprawny edytor tej gry, hihihi  ;D

nowa_era

• jajo przepi├│rcze
  • **
  • Wiadomoťci: 193
  • Forumowy detektyw ;D
« Odpowiedč #2 dnia: Luty 27, 2015, 20:03:18 »
Brawa dla Dizzy9 za stworzenie kolejnego edytora do kolejnej starej Dizzy gry :P
Fascynacja t┬╣ cz├¬sci┬╣ przesz┬│a mi ju┬┐ co prawda jaki┼ô czas temu, ale przez weekend postaram si├¬ potestowa├Ž ;)
Kupie gry na: Atari 2600, Philips Videopac G7000, SMS, SMD, NES, SNES i inne starocie

GG:8850255

DiDzej zrob dobre Tyfy-Tyfy :D

Micrus

• jajo kurze
  • AKA ArmaCoder
    • WinGDGEdit Homepage
« Odpowiedč #3 dnia: Marzec 05, 2015, 00:21:00 »
poza oczywist¹ sugesti¹ typu "dodaj polsk¹ czcionkê!"
Skoro ju┬┐ ten temat zosta┬│ poruszony... Zajrza┬│em ostatnio ponownie do wn├¬trzno┼ôci FWD - okazuje si├¬, ┬┐e to, co pozwala zmodyfikowa├Ž Tile Molester to tylko czcionka u┬┐ywana do wy┼ôwietlania nazw plansz. ┬»adnej innej TM nie widzi, wi├¬c jest w innym formacie (albo skompresowana). Najlepszym miejscem do poszukiwa├▒ jest funkcja rysuj┬╣ca tekst, ale bez dobrego debuggera mog├¬ si├¬ wypcha├Ž. :P

Oczywi┼ôcie, kto┼ô mo┬┐e mnie zaatakowa├Ž stwierdzeniem, ┬┐e w XXI wieku istniej┬╣ maszyny wirtualne, co za problem zainstalowa├Ž DOS, debugger i debugowa├Ž gr├¬? Jedn┬╣ z cech charakterystycznych program├│w z wczesnych lat 90-tych jest zupe┬│ne poleganie na pr├¬dko┼ôci procesora - na procesorze z tamtych czas├│w gra dzia┬│a jak programista przykaza┬│, na Intelu i3 dostaniemy "przekroczenie dzielenia", "dzielenie przez zero", albo "nieprawid┬│ow┬╣ instrukcj├¬". Pr├¬dko┼ô├Ž 2.5GHz jest po prostu zdecydowanie zbyt wielka. Jak ogarn├¬ m├│j stary komputer, na kt├│rym samo dzia┬│anie maszyny wirtualnej spowalnia┬│o go do granic u┬┐yteczno┼ôci, to przyjrz├¬ si├¬ temu bardziej.

Teraz czekam na pe┬│noprawny edytor tej gry, hihihi
Zale┬┐y, co rozumiesz przez "pe┬│noprawny". :P Je┼ôli chodzi o wersj├¬ ostateczn┬╣ to pewnie si├¬ pojawi; je┼ôli o mo┬┐liwo┼ô├Ž edycji plansz itp. to raczej nie ma szans. Wiem, gdzie znajduj┬╣ si├¬ informacje, kt├│ry przedmiot znajduje si├¬ w jakim miejscu, jakie ma ID, gdzie jest zawarto┼ô├Ž plecaka - i to wszystko, dalej nie brn┬╣┬│em, bo to troch├¬ jak zadanie dla masochisty. :P

dizzy9

• strusie jajo
  • Wiadomoťci: 905
    • Status GG
« Odpowiedč #4 dnia: Marzec 07, 2015, 08:31:45 »
Zale┬┐y, co rozumiesz przez "pe┬│noprawny".
Edycja WSZYSTKIEGO, muhahahah :D
Brawa dla Dizzy9 za stworzenie kolejnego edytora do kolejnej starej Dizzy gry :P
To nie ja, to Micrus stworzy┬│ edytor ;p

nowa_era

• jajo przepi├│rcze
  • **
  • Wiadomoťci: 193
  • Forumowy detektyw ;D
« Odpowiedč #5 dnia: Marzec 08, 2015, 10:32:26 »
To nie ja, to Micrus stworzy┬│ edytor ;p
Tak, racja... Tak to jest, gdy zawita siê na forum po kilku g³êbszych.. tak wiêc wybaczcie :P
Kupie gry na: Atari 2600, Philips Videopac G7000, SMS, SMD, NES, SNES i inne starocie

GG:8850255

DiDzej zrob dobre Tyfy-Tyfy :D

Micrus

• jajo kurze
  • AKA ArmaCoder
    • WinGDGEdit Homepage
« Odpowiedč #6 dnia: Marzec 08, 2015, 21:03:05 »
Apdejt na temat postêpów. :D
  • Okazuje si├¬, ┬┐e pomimo ogarni├¬cia starego komputera nie b├¬dzie mi on potrzebny - uda┬│o mi si├¬ poprawi├Ž gr├¬ tak, ┬┐eby nie dzieli┬│a przez zero.
  • Co za tym idzie, wzi┬╣┬│em si├¬ dzi┼ô za tajemnicz┬╣ spraw├¬ czcionki i uprzejmie donosz├¬, ┬┐e wiem gdzie i jak zapisana jest czcionka.
    Materia┬│ dowodowy tutaj (zedytowana litera "O").
Oczywiœcie, czcionki s¹ dwie - bia³a u¿ywana do wyœwietlania nazw plansz, a fioletowa do wyœwietlania treœci okienek dialogowych. W przypadku inwentarza u¿ywane s¹ obie (pierwsza jako podœwietlony tekst).

Je┼ôli kto┼ô ma ochot├¬ narysowa├Ž polsk┬╣ czcionk├¬ tak┬╣, ┬┐eby ka┬┐dy znak zmie┼ôci┬│ si├¬ w rozmiarach 8x8 pikseli, to wtedy zajm├¬ si├¬ dodaniem odpowiedniej opcji do edytora. :P

mrdarek

• YaBB Administrator
  • SUPER JAJO!
  • Wiadomoťci: 2467
  • :)
    • ┼ĺwiat Dizzy
« Odpowiedč #7 dnia: Marzec 14, 2015, 11:12:00 »
Ja poczekamna gotowe dizzy3 - PL - chêtnie dodam na www
...przeciez sie nie rozdwoje...

Deathwing

• Global Moderator
  • strusie jajo
  • Wiadomoťci: 673
    • Status GG
    • stoner/space/psychedelic
« Odpowiedč #8 dnia: Marzec 17, 2015, 22:11:15 »
Bawi┬│em si├¬ tym edytorem przez chwil├¬, zaraz po tym jak si├¬ pojawi┬│, i nawet mia┬│em ambitny plan, ┬┐eby przet┬│umaczy├Ž ca┬│o┼ô├Ž, ale dosy├Ž szybko wymi├¬k┬│em. Og├│lnie to jest naprawd├¬ ┼ôwietna robota, z tym ┬┐e wpisywanie tekstu jest dosy├Ž niewygodne przez ten "tryb zast├¬powania" jak z Worda. Po przesuni├¬ciu kursora na pocz┬╣tek wersu literki s┬╣ nadpisywane, zamiast przesuwane dalej, przez co np. nie da si├¬ wstawi├Ž spacji przed tekstem, ┬┐eby mie├Ž wszystko ┬│adnie wy┼ôrodkowane. Za bardzo dbam o takie szczeg├│┬│y, ┬┐eby m├│c przy tym d┬│u┬┐ej posiedzie├Ž. Poza tym jednak ┬┐adnych bug├│w si├¬ nie dopatrzy┬│em i gdyby da┬│o rad├¬ zmieni├Ž ten tryb wpisywania tekstu to by┬│oby cudo.
Hocus pocus, busy wizzy, conjure up another Dizzy ;]
http://echoesofdesert.blogspot.com

Micrus

• jajo kurze
  • AKA ArmaCoder
    • WinGDGEdit Homepage
« Odpowiedč #9 dnia: Marzec 18, 2015, 10:58:41 »
Widocznie ten tryb wpisywania tekstu sprawia ludziom problemy, bo D9 te¿ coœ na ten temat pisa³. :P Uwzglêdniê to przy robieniu nowszej wersji.

Micrus

• jajo kurze
  • AKA ArmaCoder
    • WinGDGEdit Homepage
« Odpowiedč #10 dnia: Lipiec 23, 2015, 21:50:37 »
Witam ponownie!
W ko├▒cu przezwyci├¬┬┐y┬│em swoje lenistwo i zasiad┬│em do programowania. :P Nowsza wersja edytora (0.2) jest oficjalnie dost├¬pna do testowania. Mia┬│em edytowa├Ž pierwszy post (i to zrobi┬│em), ale wtedy zapewne by nikt nie zauwa┬┐y┬│. :P
  • Dodano edytor czcionek;
  • Dodano mo┬┐liwo┼ô├Ž edycji ekran├│w high score, credits i ekranu wpisywania si├¬ na ten pierwszy;
  • Zmieniono spos├│b wpisywania tre┼ôci - w zdecydowanie wi├¬kszej cz├¬┼ôci jest to tryb wstawiania.
  • Jakie┼ô inne poprawki, g┬│├│wnie b┬│├¬d├│w.
Jak zwykle, liczê na zg³oszenia b³êdów etc.
Link do pliku: https://www.dropbox.com/s/nte5azjuy1zw4un/fwdtt_23072015.rar?dl=0